Lipiec 23 2017 20:26:59
NSZZ SOLIDARNOSC Pracowników Cywilnych Policji
Strona Główna Artykuły Download Forum Linki Kategorie Newsów
 
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
STATUT
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 50
Nieaktywowany Użytkownik: 379
Najnowszy Użytkownik: slivmnrsgz
Witamy
Witaj na naszej nowej stronie internetowej. Strona NSZZ SOLIDARNOŚĆ Pracowników Cywilnych Policji, ABW, SG dla członków związku jak i pracowników niezrzeszonych. Na stronie funkcjonuje forum oraz są przeprowadzane ankiety. Proszę o korzystanie ze strony oraz zgłaszanie uwag na adres nszzpruszczgd@gmail.com Kontakt : Telefon: 583214743 Fax: 583214742 Adres do korespondencji : Organizacja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Cywilnych Policji ul.Biskupia Góra 23 Gdańsk 80-875 pok.229 REGON:221841062 NIP: 5833158213
Stulecie osadzenia komendanta Józefa Piłsudskiego w gdańskim areszcie
Newsy

Stulecie osadzenia komendanta Józefa Piłsudskiego w gdańskim areszcie.

Józef Piłsudski został aresztowany 22 lipca 1917 roku nad ranem w Warszawie wraz z Kazimierzem Sosnkowskim przez okupacyjne władze niemieckie. Następnego dnia trafili oni do gdańskiego więzienia, gdzie przez kilka dni przebywali w areszcie. W setną rocznicę osadzenia w gdańskim areszcie przyszłego marszałka Polski 22 lipca 2017 r. (sobota) w Gdańsku odbędą się uroczystości upamiętniające te wydarzenia. 

marszalek

Piłsudski, przez więzienie w Gdańsku, w Spandau i twierdzę Wesel, trafił we wrześniu 1917 roku do Magdeburga, gdzie przetrzymywano w drewnianym domu, w którym wcześniej odbywali karę aresztu oficerowie tamtejszego garnizonu.  Od chwili uwięzienia jego duża popularność jeszcze wzrosła.

Plan sobotnich uroczystości:

Dworzec Główny w Gdańsku (ul. Podwale Grodzkie 1), godz. 13.00
Wyprowadzenie z holu Dworca przez patrol w umundurowaniu pruskim osób odgrywających role Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego. W rekonstrukcji wydarzenia wezmą udział m.in. członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Marienburg i Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.

PRZEMARSZ ARESZTANTÓW
Dworzec Główny w Gdańsku (ul. Podwale Grodzkie 1) – brama Aresztu Śledczego w Gdańsku (od strony ul. 3 Maja), godz. 13.00–13.30. Patrol eskortujący Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego przejdzie historyczną trasą w otoczeniu grupy osób ubranych w stroje z początku XX wieku (z Grupy Rekonstrukcji Historycznych Garnizonu Gdańsk) na ul. 3 Maja  pod bramę Aresztu.

GŁÓWNA CZĘŚĆ UROCZYSTOŚCI
Brama Aresztu Śledczego (od ul. 3 Maja), godz. 13.30, w tym: odegranie Hymnu Państwowego, powitanie uczestników, przedstawienie planu uroczystości (prezes Okręgu Gdańskiego ZP RP Tadeusz Zbigniew Pluta), przedstawienie historii pobytu w Areszcie Gdańskim więźniów specjalnych (mjr SW Waldemar Kowalski, historyk, pracownik Muzeum II Wojny Światowej), odegranie „Pierwszej Brygady”.

Organizatorzy sobotnich uroczystości to: Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Gdański, wojewoda Dariusz Drelich, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku prof. Mirosław Golon, dyrektor Aresztu Śledczego w Gdańsku ppłk Piotr Witkowski, dyrektor Oddziału PKP w Gdańsku Krzysztof Piekarski i komendant Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku mł. insp. Wojciech Siwek.

Przypomnijmy, że Józef Piłsudski, członek PPS Frakcja Rewolucyjna, był rzecznikiem opcji antyrosyjskiej i współpracy w odbudowie państwa z CK Austro-Węgrami. Jednak 9 lipca 1916 r. brygadier Piłsudski złożył rezygnację z dowództwa formacjami legionowymi, wobec nieuznawania ich za wojsko polskie.

W ślad za próbami zjednania sobie Polaków 5 listopada 1916 Cesarstwo Niemieckie i CK Austro-Węgry wydały proklamację (Akt 5 listopada) po raz pierwszy deklarując utworzenie niezależnego państwa polskiego na ziemiach Imperium Rosyjskiego okupowanych przez wojska państw centralnych. Motywem była chęć pozyskania sojusznika w wojnie   z carską Rosją. Akt 5 listopada postawił kwestię niepodległości Polski na płaszczyźnie  międzynarodowej. W konsekwencji Piłsudski zaoferował generał-gubernatorowi Hansowi Hartwigowi von Beselerowi – pomysłodawcy proklamacji – swoją pomoc w organizowaniu polskiej armii u boku państw centralnych.

Piłsudski wszedł w skład Tymczasowej Rady Stanu jako referent Komisji Wojskowej i 16 stycznia 1917 podporządkował POW Radzie. Nie doszło jednak do scementowania sojuszu z państwami centralnymi, który wobec przechylenia się szali zwycięstwa na stronę Ententy (z którą relacje utrzymywał obóz endecji m.in. Roman Dmowski), działałby na niekorzyść polskich aspiracji. Brygadier doprowadził więc do tzw. kryzysu przysięgowego, zalecając żołnierzom, by nie składali przysięgi na wierność Niemcom.

Latem 1917 roku za odmowę złożenia przysięgi ponad trzy tysiące Polaków z Królestwa internowano, a ok. 3,5 tys. żołnierzy z Galicji przeniesiono do armii austro-węgierskiej i wysłano do Włoch. Do więzień trafili m.in. Walery Sławek, Wacław Jędrzejewicz i Adam Skwarczyński oraz sam Piłsudski.

ASG

http://www.solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/stulecie-osadzenia-komendanta-jozefa-pilsudskiego-w-gdanskim-areszcie/

IBIS 29(332) 19 lipca 2017 r.
Newsy

IBIS 29(332) 19 lipca 2017 r.

W najnowszym biuletynie „IBiS” piszemy m.in. o: 

·         proteście pracowników gospodarki wodnej, 

·         porozumieniu ratowników medycznych z ministrem zdrowia, 

·         apelu więźniów politycznych PRL ws. reformy sądownictwa.

Jak co tydzień w wakacje polecamy również letnie porady. Tym razem piszemy, na których nadbałtyckich plażach można się kąpać bezpiecznie. 

Polecamy także relację z wizyty brytyjskiej pary książęcej w Gdańsku.

Księżna Kate i książę William złożyli kwiaty przed pomnikiem Poległych Stoczniowców.

 

 

IBIS 27(330) 5 lipca 2017 r.
Newsy

IBIS 27(330) 5 lipca 2017 r.

W najnowszym biuletynie „IBiS” piszemy m.in. o:

·         działalności inspekcji pracy na Pomorzu,

·         narastających problemach w służbie zdrowia,

·         nowej organizacji związkowej w Regionie Gdańskim.

Pytamy także, kiedy wejdzie w życie ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę?

W sprawę w Sejmie zaangażował się poseł Janusz Śniadek.

 

 

TV Solidarność Gdańsk poleca reportaż o żywej lekcji historii
Newsy

TV Solidarność Gdańsk poleca reportaż o żywej lekcji historii, którą uczniowie z Pomorza odbyli w Sali BHP i na placu Solidarności.

 

IBIS 26(329) 28 czerwca 2017
Newsy

IBIS 26(329) 28 czerwca 2017

W najnowszym biuletynie „IBiS” piszemy m.in. o: 

·         stanowisku oświatowej „S” ws. szkoły w Gdańsku Kokoszkach po decyzji minister edukacji narodowej,

·         związkowej propozycji podwyższenia płacy minimalnej,

·         stanie polskiej gospodarki i finansów publicznych. 

Zachęcamy także do wsparcia Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność”. Wręczenie stypendiów dla uzdolnionej młodzieży już w sierpniu.

 

 

 

IBIS 25(328) 21 czerwca 2017
Newsy
IBIS 25(328) 21 czerwca 2017
W najnowszym numerze IBISa informujemy o stanie dialogu społecznego oraz etapie prac nad ustawowym ograniczeniem handlu w niedzielę oraz
  • zbliżającym się końcu roku szkolnego w perspektywie zmian po wakacjach
  • protestach ratowników medycznych i pracowników Sanepidu
  • wyprawie związkowych seniorów z darami na Litwę
  • dziedziczeniu składek na OFE i zgromadzonych w ZUS

 

 

IBIS 20 (323) 17 maja 2017
Newsy

IBIS 20 (323) 17 maja 2017

W najnowszym biuletynie „IBiS” piszemy m.in. o:

  • dorocznym spotkaniu związkowców i przyjaciół gdańskiej „S”

  • WZD Sekcji Krajowej Przemysłu Stoczniowego NSZZ „S”,

  • konferencji nt. układów zbiorowych pracy,

  • konkursie patriotycznym dla młodzieży.

Zapraszamy także na konferencję w ramach kampanii informacyjnej „Godny wybór”, która odbędzie się w Sali Akwen w czwartek 18 maja o godz. 11.  

http://www.solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/godny-wybor-przywrocenie-wieku-emerytalnego-zapraszamy-na-spotkanie/

 

 

O rotmistrzu Witoldzie Pileckim w Sali BHP.
Newsy

O rotmistrzu Witoldzie Pileckim w Sali BHP i marsz ku chwale bohatera.

W piątek 12 maja 2017 roku o godz.12 w sali BHP Stoczni Gdańskiej otwarta została wystawa pt.”Rotmistrz Witold Pilecki – żołnierz niezłomny”. Inicjatorką jest europoseł Anna Fotyga, byłej minister spraw zagranicznych.

pilecki1

Legenda konspiracji Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu (Karelia). 8 maja 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB. Wyrok śmierci wykonano 25 maja 1948 r. Ciała rotmistrza nie odnaleziono.

Gdański Marsz rotmistrza Pileckiego w niedzielę 14 maja br. rozpocznie się o godzinie 11 mszą świętą w bazylice św. Brygidy. Następnie jego uczestnicy przemaszerują ulicami Starego Miasta. Marsz zakończy się pod pomnikiem Tym co za Polskość Gdańska przy Podwalu Staromiejskim.

Rotmistrz Pilecki 8 maja 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i oskarżony o nielegalne przekroczenie granicy, posługiwanie się fałszywymi dokumentami, brak rejestracji w Rejonowej Komendzie Uzupełnień, nielegalne posiadanie broni palnej, prowadzenie działalności szpiegowskiej oraz przygotowywanie zamachu na grupę dygnitarzy MBP.

Witold Pilecki w latach 1918–21 brał udział m.in. w obronie Grodna i wyzwoleniu Wilna. W 1939 r. szwadron Witolda Pileckiego osłaniał szosę Piotrków Trybunalski – Tomaszów Mazowiecki i walczył z Niemcami do przekroczenia granicy z Węgrami po agresji ZSRS 17 września. Nie skapitulował i wrócił do kraju.  W okupowanej stolicy współtworzył od listopada 1939 roku Tajną Armię Polską.

pilecki2

19 września 1940 r. dał się zatrzymać podczas łapanki na Żoliborzu i dostał się do Auschwitz jako więzień nr 4859.  Poszedł do obozu ochotniczo, żeby tam zorganizować konspirację wojskową i zdobyć dane o zbrodniach Niemców.  Po przekroczeniu bramy z napisem „Arbeit macht frei” za drutami przeżył szok.  Obozowe przeżycia nie załamały Pileckiego. Grupy konspiracyjne, którą zawiązał wśród więźniów to Tajna Organizacja Wojskowa i Związek Organizacji Wojskowych/  Pilecki wespół z towarzyszami – to m.in. były poseł i więzień brzeski Stanisław Dubois oraz Jan Mosdorf, przywódca Obozu Radykalno-Narodowego, Ksawery Dunikowski i Bronisław Czech, opracowywał szczegółowy plan akcji militarnej i zajął się przekazywaniem meldunków do Komendy Głównej ZWZ-AK    Jako jeden z pierwszych raportował o Holokauście, tzw. Raportami Pileckiego.
Wraz z dwoma więźniami nocą z 26 na 27 kwietnia 1943 r. uciekł. Licząc, że uzyska zgodę KG AK na akcję odbicia oświęcimskich więźniów. Zabrakło jednak podstaw do optymistycznej oceny możliwości uwolnienia więzionych.
W 1944 r. po utworzenia organizacji konspiracyjnej „NIE” – Niepodległość do tej działalności oddelegowano też Witolda Pileckiego.
Pilecki w walkach powstańczych walczył w Zgrupowaniu „Chrobry II”. Po kapitulacji Powstania wywieziony do oflagu w Rzeszy. Po wyzwoleniu nawiązał kontakt z II Korpusem Polskim.

Wysłany do Kraju zaczął nawiązywać kontakty w organizacji „NIE”, która jednak faktycznie nie rozwinęła działalności, gdyż została ujawniona jej struktura w czasie moskiewskiego procesu 16 przywódców Polski Podziemnej.

pilecki3

Rozwiązanie „NIE” zmusiło Pileckiego do montowania siatki łączności z byłych żołnierzy TAP i konspiracji oświęcimskiej. Zdobywano tajne informacje na temat życia gospodarczego kraju, działania NKWD, narastania terroru, sytuacji oddziałów leśnych i przez  kurierów oddawali go w II Korpusie.
W czerwcu 1946 r. Witold Pilecki otrzymał za pośrednictwem emisariuszki z Włoch  rozkaz wyjazdu na Zachód. Jako, że nie było odpowiedniego kandydata na jego miejsce szef sztabu II Korpusu gen. Kazimierz Wiśniowski zatwierdził pracę Pileckiego w kraju.

6 maja 1947 r. UB aresztował w Warsza­wie 27-letniego Tadeusza Płużańskiego, 7 maja 1947 r. UB zatrzymał 47-letniego Makarego Sie­radzkiego. Dzień później rotmistrz Pilecki (8 maja 1947 r.) został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i oskarżony o nielegalne przekroczenie granicy, posługiwanie się fałszywymi dokumentami, brak rejestracji w Rejonowej Komendzie Uzupełnień, nielegalne posiadanie broni palnej, prowadzenie działalności szpiegowskiej oraz przygotowywanie zamachu na grupę dygnitarzy MBP.

Zarzut o przygotowywanie zamachu Pilecki odrzucił. Podczas procesu przyznał się do pozostałych zarzutów. Prokuratorem oskarżającym Pileckiego był mjr Czesław Łapiński, przewodniczącym składu sędziowskiego ppłk Jan Hryckowian (obaj byli dawnymi oficerami AK, absolwentami prawa). „Sędziowie” byli figurantami i cieszyli się złą sławą. Nad „właściwym” przebiegiem śledztwa i procesu czuwał zastępca Naczelnego Prokuratora Wojskowego do spraw szczególnych ppłk Henryk (Hersz) Podlaski.

15 marca 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci. Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. O wstawiennictwo proszono też ówczesnego premiera Józefa Cyrankiewkicza, byłego więźnia KL Auschwitz. On jednak nie zrobił nic a nawet przywłaszczył sobie legendę rotmistrza (o Cyrankiewiczu mówiono w PRL, że jakoby to on tworzył konspirację w oświęcimskim obozie).

W X Pawilonie więzienia mokotowskiego przetrzymywany był w całkowitej izolacji, przerywanej sporadycznie wizytą księdza oraz żony.. Śledztwo przeciwko niemu nadzorował płk Roman Romkowski, wiceminister MBP.  Przesłuchiwany był m.in. przez  E. Chimczaka i S. Alaborskiego, którzy słynęli z okrucieństwa. Pilecki był torturowany. Potwierdzają ten fakt zeznania więźniów i informacje księży, którzy w tym czasie też znajdowali się w więzieniu
14 maja 1947 r, a więc zaledwie sześć dni po aresztowaniu, pisze on list do dyrektora Departamentu X i Departamentu śledczego MBP Jacka Różańskiego (Józef Goldberg) – „do Pana Pułkownika Ró­żańskiego”, łudząc się i ufając, że człowiek w mundurze oficera polskiego ma honor. List został napisany… wierszem.

15 marca 1948 r. w południe ogłoszono wyrok.  Rotmistrz został skazany na karę śmierci. Najwyższy Sąd Wojskowy w składzie płk Kazimierz Drohomirecki, ppłk Roman Kryże, mjr. Lew Hochberg i por. Jerzy Kwiatkowski wyrok na Pileckiego utrzymał w mocy. Marii Szelągowskiej i Tadeuszowi Płużańskiemu kary śmierci zamieniono na dożywocie. Z ramienia Naczelnej Prokuratury Wojskowej przed NSW występował i czuwał nad sprawą mjr. Rubin Szwajg.

25 maja 1948 r. o godz. 21.30  w piwnicy kat P. Śmietański zastrzelił Witolda Pileckiego Rotmistrz został zamordowany strzałem w tył głowy.

Miejsce pochówku rotmistrza pozostaje nieznane. Grobu nie odnaleziono. Ciało żołnierza prawdopodobnie spalono w kotłowni więzienia przy ul. Rakowieckiej 37.

Informacje na temat Pileckiego w PRL-u były cenzurowane.

W lipcu 2006 r. prezydent Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Historyk Michael Foot w książ­ce »Six Faces of Courage« zaliczył go do jednego z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.

Artur S. Górski

Wystawa w Sali BHP. Zdjęcia: Wojciech Milewski

13 zł... i nie kombinuj !
Newsy

13 zł... i nie kombinuj !

 

Zapraszamy na spotkanie
Newsy
„Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”: zapraszamy na spotkanie

18 maja 2017 r. o godz. 11 w sali Akwen w budynku NSZZ „Solidarność” przy ulicy Wały Piastowskie 24 w Gdańsku odbędzie się spotkanie w ramach kampanii społeczno-informacyjnej „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”.

Tematem spotkania będzie przywrócenie wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Uczestnicy zebrania będą mieli okazję do zadawania pytań. W spotkaniu wezmą udział: sekretarz stanu z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP, dyrektor oddziału ZUS oraz przedstawiciel NSZZ „Solidarność”. Zapraszamy członków Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” oraz przedstawicieli organizacji zakładowych.

Gdańsk  12.05.2017 r.

Bogdan Olszewski
sekretarz ZRG NSZZ „Solidarność”

Koncert: Wielkie hity srebrnego ekranu
Newsy
Spotkanie w filharmonii, koncert: Wielkie hity srebrnego ekranu

Organizacje związkowe NSZZ „Solidarność” z Krajowej Spółki Cukrowej „Polski Cukier” S.A. Oddział „Cukrownia Malbork”, Deepwater Container Terminal Gdańsk S.A., PKP Intercity S.A. Zakład Północny w Gdyni, Zakładzie Utylizacji Odpadów Stałych sp. z o.o. w Tczewie oraz 18 Wojskowym Oddziale Gospodarczym w Wejherowie zostały nagrodzone i wyróżnione w VI edycji konkursu „Razem – bezpieczniej!” podczas spotkania związkowców i przyjaciół „S” w Regionie Gdańskim, które odbyło się 11 maja w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w Gdańsku.

koncert2

Finałem spotkania tradycyjnie już było wydarzenie artystyczne. Po koncertach Jana Pietrzaka i zespołu Contra Mundum w latach ubiegłych tym razem członkowie i sympatycy „S” mieli okazję wysłuchać najsłynniejszych tematów muzyki filmowej, w tym m.in. kompozycji Wojciecha Kilara i Johna Williamsa. Koncert zatytułowany „Wielkie hity srebrnego ekranu” sam stał się hitem, a zasłużoną owację na stojąco odebrała Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz Rafał Janiak, jeden z najbardziej uzdolnionych i utytułowanych już polskich kompozytorów i dyrygentów młodego pokolenia.

koncert3

Zdjęcia: Paweł Glanert, Wojciech Milewski

koncert1

Partnerem głównym koncertu było Lotto. Właścicielem marki jest Totalizator Sportowy, który podczas spotkania na Ołowiance reprezentowali członek Zarządu Cezary Godziuk i dyrektor Oddziału w Gdańsku Kazimierz Janiak.

Strona 1 z 39 1 2 3 4 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

karlita
28/06/2014 06:58
praca jest trudna, wymaga zaangazowania i sporej wiedzy ale zarobek skutecznie zniechęca do pracy. Nie ma żadnej formy motywacji, masakra!!! a wystarczyłoby naprawdę niewiele żeby żyło się nam lepiej

jareks
15/01/2014 16:16
DZIALALEM W ROZNYCH ZWIAZKACH,ALE TEN JEST NAJLEPSZY BO KONKRRETNIE ZALATWI SPRAWY ZWIAZANE PRACOWNIKOW I POMOZE A NIEKLAMIE-JAREKS

jareks
15/01/2014 16:10
WITAM-JEST NAS CORAZ WIECEJ -TYKO RAZEM COS OSIAGNIEMY -WIEC ZAPISUJCIE SIE BEDZIE NAS WIECEJ I NIE DAMY SIE.-JAREKS

adminsolidarnosc
07/06/2013 12:41
Dzięki. Zero mi się zjadło smiley

Jurek
06/06/2013 21:54
Bład zrzeszamy ponad 400 tysięcy członków.Pozdrawiam

Copyright © 2012

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie